
В тази статия ще дадем идеи какво да посетим на остров Крит. Ще разкажем за западната част на острова, град Ханя, невероятните плажове, вкусните храни и как се придвижвахме.
- Факти за о. Крит
- Откъде закупихме самолетни билети?
- Валута и плащания
- Къде да се настаним?
- Транспорт
- Маршрут
- Какво да посетим?
- Плажове по западното крайбрежие на о. Крит
- Малеме (Maleme)
- Потамида (Potamida)
- Пещерата Агия София (Cave of Agia Sofia)
- Манастири – Agia Triada, Gouverneto Katholiko
- Ханя (Chania)
- Старото венецианско пристанище (Оld Venetian Harbor of Chania)
- Стария град (Old Town)
- Старият фар и бастионът на Свети Николас (Lighthouse)
- Какво да хапнем на о. Крит?
Факти за о. Крит
Крит е най-големият гръцки остров с площ от 8336 кв. км. Разположен е в Средиземно море. Тук се намира най-южната точка на Гърция, а най-големият град и столица на острова е Ираклион.



Чували ли сте, че водите на о. Крит са чисти и тюркоазени, пясъкът е ситен и жълтеникав, дори розов, островът приличал на оазис.. Дали наистина е така? Ние решихме да посетим о. Крит, за да се убедим дали всичко казано и написано е вярно.
Откъде закупихме самолетни билети?

Пътувахме с директен полет рано сутринта от София. Кацнахме на летището на втория по големина град на острова – Ханя. Авиокомпанията, която избрахме е RyanAir. Билети закупихме директно от сайта.
Валута и плащания
Официалната валута в Гърция е евро. Ние плащахме с кредитна карта. На доста места използвахме банкноти и монети – такса за паркинг, такса за чадър и шезлонг, както и в някои малки магазинчета. Ппрепоръчваме в Гърция да вземете банкноти и монети с Вас!
Къде да се настаним?
Бяхме изготвили план за обиколка на западната част на острова. Поради тази причина резервирахме хотели в Малеме и Ханя. За резервации използвахме booking.

В Малеме избрахме Mythos Beach Hotel Apartment. Тук имахме две нощувки. Мястото разполагаше със зона, където свободно можеш да паркираш колата.
В Ханя също имахме две нощувки. Избрахме Danaos Hotel. Мястото предлага безплатен паркинг за своите гости. Хотелът е разположен на метри от плажната ивица.
Транспорт

Най – лесният начин за придвижване на о. Крит е с кола. Наехме KIA – мини клас, която ни очакваше на летището. Може да разгледаме всички предложения за коли под наем от Autoeurope, тъй като компанията разполага с широка гама от предложения. .

Маршрут
Ден 1: летище Ханя – настаняване в Малеме – плаж Балос – нощувка в Малеме
Ден 2: Малеме – пирамидите в Потамида – пещерата Агия София – плаж Елафониси – нощувка в Малеме
Ден 3: Малеме – настаняване в Ханя – манастирите Agia Triada, Gouverneto Katholiko – плаж Ставрос – разходка в Ханя и нощувка
Ден 4: плаж в Ханя и разходка из град Ханя
Какво да посетим?
Плажове по западното крайбрежие на о. Крит
Плаж Балос (Balos Beach)

Балос е синята лагуна на о. Крит. Плажът, със своята синьо-зелена вода и бял пясък, привлича хиляди туристи. Гледката отвисоко към лагуната е невероятна. Този пейзаж остава в създанието завинаги. Това е първият плаж, който посетихме. Още не бяхме слезли от самолета и вече бяхме там.



Пътуването до Балос описваме като приключение, за което дори и не сме подозирали. Първоначално се движехме по асфалтов път, след което асфалта свърши. За да продължим по-натам по „черния път“ (път без асфалт) заплатихме символична такса от 1 евро на човек. Движехме се по пясък и камъни със скорост не повече от 15-20 км/ч. Около нас гледката спираше дъха ни – от едната страна виждахме високи скали, по които подскачаха диви кози, а от другата страна се откриваше необятното море. Накрая достигнахме до огромен паркинг. Все още не бяхме на плажа. Тръгнахме пеш. Вървяхме около 25-30 минути, за да достигнем до самия плаж.



Да, заслужаваше си! Не се отказвайте по средата. Гледката е неописуема и до ден днешен изниква в съзнанието ни тази синя лагуна.
Алтернатива да избегнем пешеходния преход е да вземем организирана екскурзия с лодка. Всеки по – голям град на острова предлага морски пътувания до лагуната.
Плаж Елафониси (Elafonissi Beach)

Достъпът до плажа е доста по-лесен отколкото до Балос. Оставихме колата на паркинг, където заплатихме такса за целия ден oklo 5 EUR. След това вървяхме не повече от 15-20 минути по равен път. Бреговата ивица е широка, водата чиста, а пясъкът е леко розов. Чувстваш се като в оазис. Интересно е, че на Елафониси има малко на брой шезлонги и чадъри за посетителите, затова всеки сам намира къде да постели своята хавлия. Ние се разположихме под едно дърво, за да имаме сянка.
До този плаж може да стигнем и по вода. Организират се еднодневни екскурзии, от които може да се възползваме.
Плаж Ставрос (Stavros Beach)

Плажът е разположен в залива Акротири. Морето тук е тихо и спокойно. Пясъкът е ситен и жълт. Морското дъно на този плаж е по-дълбоко. Ако обичате да се гмуркате няма да бъдете разочаровани. Тук имаше пасажи с риби. Плажът е разделен на две зони – свободна зона и платена зона с шезлонги и чадъри, чиято цена достигаше 25 EUR. Интересен факт е, че тук е сниман филма Зорба гърка.
Плаж Нея Хора (Nea Chora Beach)

Това е централният плаж в Ханя. Простира се по цялата пешеходната алея пред хотелите. Плажът предлага шезлонги и чадъри на символични цени. Водата е чиста.
Малеме (Maleme)

Може да опишем Малеме като малко крайбрежно градче, което е разположено на около 10 км западно от Ханя. Покрай морето има пешеходна алея и доста заведения, които предлагат разнообразни менюта. Тук имахме две нощувки.
Избрахме Маламе, тъй като градът е разположен по-близо до западните плажове (Балос и Алафониси). Така спестихме доста време в пътуване. Градчето само по себе си е тихо и уютно.
Потамида (Potamida)

Това е типичното островно селце – пъстро и цветно разположено в планината. Гледката, която се открива по пътя дотам е невероятна – маслинови дръвчета и цветя ни заобикаляха отвсякъде.
Ние посетихме Потамида, тъй като бяхме решили да видим скалните пирамиди. Преходът през градчето и снимките отнеха не повече от 20-25 минути.
Пещерата Агия София (Cave of Agia Sofia)



Пещерата Агия София е разположена високо в скалите, по пътя за плаж Елафониси. Минава през планината. Има доста остри завои, но пък на острова никой не бърза. Всички коли се движеха бавно и спазваха дистанция.
Пещерата е разположена в скалите над главния път. След като спрем и паркираме в ниското, започваме изкачване на стръмни каменни стълби, които не са малко на брой. Друг път догоре няма. Пещерата е наистина красива и пленява с изумителни сталактити и сталагмити. Днес се използва като параклис.
Манастири – Agia Triada, Gouverneto Katholiko
Тези три манастири са сред най-старите манастири на острова и са на близко разстояние един от друг. Намират се на полуостров Акротири.
Ханя (Chania)

Вторият по големина град на острова е Ханя. Град, чиято архитектура ни връща към византийския и венециански период. Докато се разхождаш в Ханя, можеш да забравиш къде си и несъзнателно да се пренесеш в атмосферата на Италия. Символът на Ханя е венецианското пристанище, което е разположено на метри от центъра на града.
Старото венецианско пристанище (Оld Venetian Harbor of Chania)
Може би ще се запитаме защо се нарича „старото“ пристанище, а не просто пристанището на Ханя.
Пристанището съществува от векове, като е било важен пристанищен и търговски център. Именно поради стратегическото си местоположение, Ханя е била столица на о. Крит. Венецианците променят облика на пристанището още през 14 век, откъдето датира и името му днес – Старото Венецианско Пристанище.
Стария град (Old Town)



Да се разходим ли из стария град? Разбира се! Разходката тук е задължителна. Ще минем през многобройни малки улички, по които са разположени магазинчета за сувенири, ресторанти, кафета, барове, магазини за сладолед и много други.
Старият фар и бастионът на Свети Николас (Lighthouse)

Символ на Ханя е фарът. Той е разположен в морето, но се забелязва отдалече. Бастионът е построен, за да охранява града от морето. Днес може да стигнем дотам пеш и да направим невероятни снимки.
Какво да хапнем на о. Крит?

Основната храна, която се консумира на всеки остров е морската – скариди, калмари, октоподи, миди и много риби. Разбира се, ако не обичате морска храна, няма да останете гладни. В заведенията предлагат от всичко.
В Маламе задължително вечеряйте на крайбрежната алея. Ще може да се насладите на приказната гледка, която се открива към морето. В Ханя изберете заведение около пристанището.
Храната е вкусна, а обслужването невероятно. От нашия опит можем да твърдим, че всяко заведение на о. Крит предлага комплимент в края на вечерята. Получихме гръцки десерти и ракия.
Със сигурност тези приказн иместа на о. Крит трябва да се посетят! Западният бряг на острова се нарежда сред любимите ни дестинации измежду всички посетени от нас в Европа.