
В тази статия ще разкажем за замък Пелеш – един от най-красивите замъци в Румъния, а защо не и в цяла Европа. Известен е като Перлата на Карпатите. Това е едно истинско архитектурно съвършенство, посещавано от над половин милион туристи годишно.
Къде се намира Пелеш?
Дворецът е разположен в Румъния, в близост до град Синая, точно между областите Трансилвания и Влахия. Намира се в подножието на Карпатите. Разстоянието от Синая до Букурещ е 140 км. Само на 48 км в посока север може да се разходим в един от най-старинните румънски градове – Брашов.
Валута и плащане
Официалната валута в Румъния е лея. Входната такса за двореца платихме с карта. Но като цяло е препоръчително в Румъния да разполагаме с пари в брой.
Как да стигнем до град Синая?

Пътувахме с кола. За движението по пътищата в Румъния е нужно да заплатим пътна такса. Предварително купихме електронна винетка от сайта и така прескочихме струпването на коли, което се получава веднага след границата на пункта за винетки.
Минахме през Дунав мост – Русе. Разстоянието оттам е 228 км. Комбинирахме посещението на замъка Пелеш в Синая с посещение на солната мина Унирея в Сланик и разходка по античните улици на град Брашов.
Къде да се настаним?
В близост около замъка има доста места, където може да прекараме нощта. Ние бяхме по-голяма група и затова избрахме да се настаним в Magic Mountain View Busteni. Паркирахме автомобилите пред сградата.



От терасата на апартамента се откриваше невероятна гледка към планината, а точно под сградата минаваше река. Разбира се, може да разгледаме и други места за настаняване, които се предлага в околността.

Пелеш предлагат ли зона за паркиране?
Да, в подножието на хълма има няколко обособени паркинги. Може да оставим автомобила неограничено време срещу сумата от 30 леи. Разстоянието от паркинга до двореца е около 30 минути.
Работно време и входна такса
Посещенията започват от 10:00 до 17:00 часа (сряда) и от 09:15 до 17:00 ч. (четвъртък – неделя). Понеделник и вторник са почивни дни. Цената за билет варира от 50 до 150 леи, като зависи от това какво точно желаем да посетим. Актуална информация за цени и работно време може да открием в официалния сайт.
Може да се спрем и на предложенията с екскурзовод и осигурен транспорт на GetYourGuide.
История
Строежът на сградата започва още през 18 век от първия румънски крал Карол I. Името Пелеш идва от минаващата в близост планинска река.



Първоначално дворецът е щял да бъде лятна резиденция. Няколко проекта за неговия строеж са отхвърлени, тъй като се приемат за прекалено скъпи. Единствено архитектът Йохан Шулц представя проект, който бива одобрен – неголям замък в алпийски стил, съчетаващ италианските традиции с естетиката на немския неоренесанс.
Интересни факти
Териториалното пространство в тази зона е съставено от три сгради – замък Пелеш, замък Пелишор и ловна хижа Фоишор.



Това е първият европейски замък, в който е прокарано електричеството. Има дори изградена собствена електроцентрала. Дворецът разполага с топла и студена течаща вода, централно отопление и централна почистваща система. Цялата машина за почистване е разположена в мазето. Във всяка зала има контакти, към които са свързани много дълги маркучи, а почистването става след натискане на бутон.
Какво ще видим в Пелеш?
Дворецът притежава разгъната застроена площ от 3200 квадратни метра. В сградата са обособени 168 стаи, но ние като посетители може да разгледаме само 35.



Всяка стая е декорирана в различен стил с предмети донесени от цял свят. Пред главния вход се издига статуя на крал Карол I. В двореца ще видим произведения на изкуството като скулптури, живопис, мебели, оръжия, златни и сребърни изделия, изделия от слонова кост, килими, книги и др. Колекцията се нарежда сред най-добрите в цяла Европа.
Интериор



Интериорът на повечето помещения са дело на архитекта Карел Ламин. При изграждането на вътрешния стил, той се ръководи от интересите на принцеса Мария. Много от стаите са декорирани така, че да наподобяват стиловете на различни култури от цял свят. Вътре ще срещнем помещения с изваяно дърво, които добавят елегантност за кралски особи.



Библиотека е една от най-големите забележителности тук. В нея се съхраняват уникални ръкописи, украсени със злато. Фоайето впечатлява със своя стъклен покрив, който се отваря механично и има малък асансьор за кралското семейство.
Най-забележителните стаи

Театърът представлява стая с шестдесет места и кралска ложа. Тук се показва първата филмова прожекция в Румъния през 1906 г.
Залата на честта е завършена напълно през 1911 г. Разположена е на три етажа. Стените са облечени в резбована дограма от европейски орех и екзотична дървесина.



Императорският апартамент е стая, изградена за почит към австрийския император Франц Йосиф I, който посещава двореца като приятел на румънското кралско семейство. Интериорът наподобява австрийски барок. Тук може да видим запазено петстотингодишно кожено покритие по стените.
Голямата оръжейна е мястото, където се намира една от най-добрите колекции на оръжия в Европа. Изложени са широка гама от цевни оръжия, огнестрелни оръжия, брадви, арбалети и мечове. Голяма част от тези експонати са получени като подарък.



Малката оръжейна е стаята, където ще се видят предимно ориенталски оръжия и брони. Много от тях са изработени от злато, сребро и скъпоценни камъни. Тук също така се съхраняват верижни ризници, шлемове, ятагани, кинжали, копия, пистолети, щитове, брадви и копия.



Флорентинската стая илюстрира италиански Ренесанс. Най-впечатляващи са масивните бронзови врати, изработени в Рим и голямата мраморна камина с мотиви на Микеланджело.
Мавританският салон е друга стая, която съчетава елементи от северноафрикански и испански стил. Мебелите са инкрустирани със седеф. Тук може да видим изящни персийски килими, ориенталски оръжия и брони. В салона е изграден вътрешен мраморен фонтан.



Турският салон е стая пълна с турски килими от Измир и медни изделия от Анадола и Персия. Използвана е като стая за пушене. Стените са покрити с ръчно изработен текстил като копринени брокати.
Изложби
Часовническата изложба, която се представя през годината, показва над 50 експоната от различни стилове от частната кралска колекция. Включва настолни часовници, часовници с махало, часовници за камина, будилници, джобни часовници и др. Повечето от тях са принадлежали на крал Карол I, тъй като той се е славел със своята точност. Часовниците са от 18 – 20 век.
Великолепните градини

Докато преминаваме през градините забелязваме, че те са моделирани терасовидно. Около нас има фонтани, цветни лехи и високи бръшлянени кули, от които се откриват прекрасни гледки. В основата на фонтаните са изградени мраморни статуи. Всичко това създава величествена атмосфера, която идеално се вписва в синхрон с изумителната природа на местността. Това е място с история. Усещането е все едно сме се пренесли в приказка. Много от посетителите твърдят, че Пелеш е един от най-красивите замъци в Европа.
Замък Пелишор

Замъкът Пелишор е наречен “къща на мечтите”. Лесно се разпознава немският стил – нов и модерен. Тази сграда е проектирана от архитекта Карел Ламин, като при самото изграждане на интериора той и придава весела нотка. Двете кули са покрити с цветни керемиди.Екстериорът му напомня архитектурата на планинските хижи. Пелишор е преди всичко елегантен и приветлив дом.
Северната ни съседка Румъния предлага различни забележителности, които могат да бъдат посетени. Със сигурност нашата разходката до замъка Пелеш беше едно невероятно преживяване. Посетете го!