
Северната ни съседка Румъния е държава, известна със своите замъци, разположени в област Трансилвания (замък на Граф Дракула в Бран и замък Пелеш в Синая). Но не по-малко атрактивни са солните мини, намиращи се на нейната територия.
В тази статия ще разкажем за нашата разходка до солна мина Унирея, която е разположена в град Сланик в Румъния. Ще споделим полезна информация и впечатления от прекараното време под земята в една по-различна обстановка заобиколени от сол.
- Къде се намира солна мина Унирея?
- Валута и плащане
- Как да стигнем до град Сланик?
- Къде да се настаним?
- Има ли паркинг?
- Работно време и входна такса
- Интересни факти за Унирея
- Площ, климат и какво да очакваме вътре?
- Колко време ще прекараме под земята?
- Заведения и атракции
- За финал обратно към паркинга и сувенири за спомен
Къде се намира солна мина Унирея?

В Румъния има шест солни мини, които са отворени за посетители. В някои от тях все още се добива каменна сол, а в други дори има изградени санаториуми.
Една от тези мини е Унирея. Тя може да бъде видяна в малкото румънско градче Сланик, което е на разстояние 100 км в посока север от Букурещ и на 90 км в посока юг от Брашов.



Местоположението на мината е стратегическо и при пътуване на север през Румъния може лесно да бъде посетена. Унирея беше наша спирка преди разходката ни в Брашов. Бяхме решили да посетим това съвършено място, достигащо дълбочина от 208 метра под земята, скрито някъде в планината.
Валута и плащане
Официалната валута в Румъния е лея. В зоната на мина Унирея не можахме да платим с карта. Приемаха само плащания в брой. Препоръчваме при пътуване в Румъния да носите леи с вас.
Как да стигнем до град Сланик?
В действителност солната забележителност е разположена доста близо до България. Може да се мине през Дунав мост, като разстоянието от Русе до Сланик е само 203 км. По пътя има доста завои, които не позволяват движение с висока скорост. Ние пътувахме с кола и избрахме маршрута през Дунав мост. Попаднахме в няколко задръствания, но изминахме тези 203 км за около 3 часа и 30 минути.



За да се движим по пътищата в Румъния е нужно да заплатим пътна такса. Предварително купихме електронна винетка от сайта и така пропуснахме струпването на коли, което се получава веднага след границата на пункта за винетки.
Къде да се настаним?
Ние избрахме да прекараме нощта на север, в близост до Синая. Направихме резервация в Magic Mountain View Busteni.
Ако обаче решим да нощуваме в близост до солната мина, може да разгледаме места за настаняване, които районът ни предлага

Има ли паркинг?
Да, мястото предлага паркинг. В близост до главната сградата, в която продават билети, има обособени няколко големи паркинги. Там всеки посетител може да паркира своя автомобил срещу сумата от 20 леи. За заплатената сума получаваме стикер, който поставяме на предното стъкло в автомобила. Няма ограничение във времето за престой.
Работно време и входна такса
Опитахме предварително да закупим билети онлайн, но не успяхме. Щом пристигнахме на място заплатихме входна такса от 45 леи за възрастен и 30 леи за деца до 18 години. За деца под 3 години беше безплатно.
Също така може да разгледаме предложенията от GetYourGuide с включен екскурзовод, но обръщаме внимание, че цената става по – висока. Гидът ще ни разкаже в детайли за историята на мината.
През летните месеци Унирея работи без почивка, като работният ден в солната мина започва от 09:00 часа и приключва в 16:30 часа. През зимата графикът се променя, като понеделник и вторник са неработни дни. Актуален график може да открием на сайта на солна мина Унирея.



Самият процес на посещението стартира със закупуване на билет от гишето, след което се качваме на микробус, в който има около 20 седящи места. Щом всички места се запълнят шофьорът потегля и ни отвежда директно към солната атракция дълбоко под земята. За да достигнем до крайната спирка в подножието на тази забележителност се пътува около 20 минути. Пътят до планината е само около 5 минути, но след това влизаме в тъмен тунел, след което следват много завои и спускане надолу.
Интересни факти за Унирея

Солната атракция Унирея се счита за стара солна мина не само в Румъния, но и в цяла Европа. Работи като такава в периода 1943-1970 г., след което е превърната в туристическа атракция. През годините от нея се е добивало сол, като добивът достига до близо 3 млн. м3.
Площ, климат и какво да очакваме вътре?

Общите размери, върху които се простира площта на Унирея достигат 80 000 м2. Твърди се, че мината се нарежда сред челните места на най-големите солни мини в Европа.
Щом престъпим входа на солния дворец пред нас предстои обиколка на 14 огромни помещения, чиито габарити граничат с необятността. Помещенията са наистина внушителни. Ако погледнем нагоре, ще видим, че таванът на мината е ограден с дървени коридори по целия периметър. Те се използват за движение от персонала при нужда. Във височина стените достигат почти 55 метра. Прекрачили входа, всички посетители се чувстват твърде малки, все едно са попаднали в игра с различен мащаб.



Мина Унирея достига дълбочина от 208 метра под земното равнище. Поради тази причина температурата там през цялата година е средно 13 градуса, като минималните такива достигат до 8 градуса. Влажността на въздуха е 50 – 60%, а в него има и голяма концентрация на натриеви йони. Задължително трябва да се подготвим за студения и влажен климат, който ни очаква вътре.
Колко време ще прекараме под земята?
Времето, което е нужно за обиколка на всички помещения, е минимум 1 час. Тъй като бяхме голяма група и не бързахме осъществихме цялата разходка за около 1 час и 40 минути. Използвахме пълноценно времето прекарано в огромната солна стая.
Заведения и атракции

Пространството в солната пещера е значително оптимизирано. Изградени са атракции, които да привличат и впечатляват своите гости. За малките посетители има детски кът с площадки, пързалки и люлки. По коридорите срещаме галерии с изложба на картини.



В едно от помещенията ще видим статуи с внушителни размери и различни пещерни образувания, които придават мистичност на цялото пространство. Солната мина предлага кътове за отдих с пейки, легла и столове, където може да поседнем и да отпочинем. В мина Унирея има дори маси за билярд и тенис, заведения и магазинчета за сувенири.



Изграден е и планетариум, който предлага прожекции, за които се доплаща допълнително. Солното езеро и водопадът допълват красотата в подземния дворец.
За финал обратно към паркинга и сувенири за спомен
След края на приключението микробусът отново ни отвежда над земята. Шофьорът ни оставя в началната точка, от която започва нашето приключение. Вече завършили разходката, може да се сдобием с нещо за спомен, като закупим сувенири, които се предлагат на малкия пазар. Ще го видим по път към паркинга. Може дори да открием сол, добита директно от извора.
Северната ни съседка Румъния предлага различни забележителности, които могат да бъдат посетени. Разходката в мина Унирея за нас беше едно незабравимо приключение под земята. Прекарахме два часа в един различен „солен“ свят, където солта буквално ни заливаше. Смятаме, че това е една невероятна солна забележителност. Посетете я и Вие!